Skip to content

High School Basketball 2021-2022 Schedule

Watch your favorite local teams all winter long on Astound TV Network!

Date Teams Replay Time
Tues., 12/14
at 6:30 pm
Catasauqua vs. Northern Lehigh (L) Wed., 12/15
at 9:00 am
Tues., 12/14
at 9:30 pm
Easton vs. Dieruff Wed. 12/15
at 10:30 am
Fri., 12/17
at 7:00 pm
Liberty vs. Northampton  (L) Sat., 12/18
at 9:00 am
Tues., 12/21
at 7:00 pm
Allen vs. Parkland (L) Wed., 12/12
at 9:00 am
Thur., 12/23
at 7:00 pm
Nazareth vs. Freedom (L) Fri., 12/24
at 9:00 am
Fri., 1/7
at 7:00 pm
Central Catholic vs. Parkland (L) Sat., 1/8
at 10:00 am
Fri., 1/7
at 9:30 pm
Northampton vs. Emmaus Sat., 1/8
at 11:30 am
Thur., 1/13
at 7:00 pm
Easton vs. Nazareth (L) Fri., 1/14
at 9:00 am
Thur., 1/13
at 9:30 pm
Allen vs. Central Catholic Fri., 1/14
at 10:30 am
Fri., 1/14
at 7:00 pm
Bangor vs. Southern Lehigh (L) Wed., 1/19
at 9:00 am
Tues., 1/18
at 7:00 pm
Northampton vs. Nazareth (L) Wed., 1/19
at 10:30 am
Tues., 1/18
at 9:30 pm
Whitehall vs. Freedom (L) Wed., 1/19
at 10:30 am
Tues., 1/25
at 7:00 pm
Central Catholic vs. Parkland (L) Wed., 1/26
at 9:00 am
Tues., 1/25
at 9:30 pm
Bethlehem Catholic  vs. Freedom Wed., 1/26
at 10:30 am
Fri., 1/28
at 7:00 pm
Allen vs. Parkland (L) Sat., 1/29
at 10:00 am
Fri., 1/28
at 9:30 pm
 Central Catholic vs. Northampton Sat., 1/29
at 11:30 am
Tues., 2/1
at 7:00 pm
Bethlehem Catholic vs. Liberty  Tues., 2/1
at 9:30 pm
Thur., 2/3
at 7:00 pm
Parkland vs. Emmaus (L) Fri., 2/4
at 7:00 pm
Mon., 2/14
at 6:00 pm
EPC Semifinal:
Parkland vs. Central Catholic (L)
Tues., 2/15
at 9:00 am
Mon., 2/14
at 8:00 pm
EPC Boys Semifinal:
Nazareth vs. Pocono Mountain West (L)
Tues., 2/15
at 10:30 am
Tues., 2/15
at 6:00 pm
Colonial League Boys Semifinal:
Wilson  vs. Notre Dame (L)
Wed., 2/16
at 9:00 am
Tues., 2/15
at 7:30 pm
Colonial League Boys Semifinal:
Palmerton vs. Southern Lehigh (L)
Wed., 2/16
at 10:30 am
Thur., 2/17
at 6:00 pm
EPC Girls final:
Bethlehem Catholic  vs. Northampton (L)
Fri., 2/18
at 9:00 am
Thur., 2/17
at 8:00 pm
EPC Boys Final:
Nazareth vs. Parkland (L)
Fri., 2/18
at 10:30 am
Fri., 2/18
at 6:00 pm
Colonial League Girls Final:
Northwestern vs. Palmerton (L)
Sat., 2/19
at 10:00 am
Fri., 2/18
at 7:45 pm
Colonial League Boys Final:
Wilson vs. Southern Lehigh (L)
Sat., 2/19
at 11:30 am
Tues., 3/1
at 6:00 pm
District XI 4A Boy’s Semifinal: Bethlehem Catholic  vs. Central Catholic (L) Wed., 3/2
at 9:00 am
Tues., 3/1
at 7:30 pm
District XI 5A Boy’s Semifinal:
Wed., 3/2
at 10:30 am
Tues., 3/1
at 9:00 pm
District XI 6A Girl’s Semifinal:
Nazareth vs. Northampton
Wed., 3/2
at 12:00 pm
Tues., 3/1
at 10:30 pm
District XI 6A Girl’s Semifinal:
Parkland vs. Easton 
Wed., 3/2
at 1:30 pm
Wed., 3/2
at 6:00 pm
District XI 6A Boy’s Semifinal:
Northampton vs. Pocono Mountain West (L)
Thur., 3/3
at 9:00 am
Wed., 3/2
at 7:30 pm
District XI 6A Boy’s Semifinal:
Nazareth vs. Parkland (L)
Thur., 3/3
at 10:30 am
Wed., 3/2
at 9:00 pm
District XI 4A Girl’s Semifinal:
Lehighton vs. Central Catholic
Thur., 3/3
at 12:00 pm
Wed., 3/2
at 10:30 pm
District XI 5A Girl’s Semifinal:
Blue Mountain vs. Bethlehem Catholic
Thur., 3/3
at 1:30 pm
Fri., 3/4
at 6:00 pm
District XI 4A Boys consolation:
North Schuylkill vs. Central Catholic (L)
Sun., 3/6
at 9:00 am
Fri., 3/4
at 7:30 pm
District XI 4A Boys Final:
Bethlehem Catholic vs. Wilson (L)
Sun., 3/6
at 10:30 am
Fri., 3/4
at 9:00 pm
District XI 6A Girls consolation:
Nazareth vs. Easton
Sun., 3/6
at 12:00 pm
Fri., 3/4
at 10:30 pm
District XI 6A Girls Final:
Parkland vs. Northampton
Sun., 3/6
at 1:30 pm
Sat., 3/5
at 12:00 pm
District XI 6A Boys consolation
Nazareth vs. Northampton (L)
Mon., 3/7
at 5:00 pm
Sat., 3/5
at 1:30 pm
District XI 3A Boys Final
Dock Mennonite vs. Executive Education Academy (L)
Mon., 3/7
at 6:30 pm
Sat., 3/5
at 3:30 pm
District XI 5A Girls Final
Bangor vs. Bethlehem Catholic (L)
Mon., 3/7
at 8:00 pm
Sat., 3/5
at 7:00 pm
District XI 6A Boys Final
Pocono Mountain West vs. Parkland (L)
Mon., 3/7
at 9:30 pm
Tues., 3/8
at 7:00 pm
PIAA 4A Boys First Round
Wed., 3/9
at 9:00 am
Wed., 3/9
at 7:00 pm
PIAA 6A Boys first Round
Pennwood vs. Parkland (L)
Thur., 3/10
at 9:00 am
Fri., 3/11
at 7:30 pm
PIAA 4A Boys 2nd Round
Lewisburg vs. Bethlehem Catholic (L)
Sun., 3/13
at 9:00 am
Fri., 3/11
at 10:00 pm
PIAA 6A Girls 2nd Round
Northampton vs. Plymouth Whitemarsh
Sun., 3/13
at 10:30 am
Sun., 3/13
at 3:00 pm
PIAA 6A Boys 2nd Round
Warwick vs. Northampton (L)
Mon., 3/14
at 8:00 pm
Sun., 3/13
at 4:30 pm
PIAA 3A Girls 2nd Round
Lansdale Catholic vs. Allentown Central Catholic (L)
Mon., 3/14
at 9:30 pm
Tues., 3/15
at 7:30 pm
PIAA 4A Boys Quarterfinal
Bethlehem Catholic vs. Neumann Goretti (L)
Wed., 3/16
at 9:00 am
Wed., 3/16
at 6:30 pm
PIAA 6A Boys Quarterfinal
Northampton vs. Fox Chapel (L)
Thurs., 3/17
at 9:00 am
(L) indicates Live game broadcast.

Additional 2022 coverage to be announced.

Schedules are subject to change. Game scheduling is out of ATVN’s control. All parties try to maintain the existing schedule. 

All games will be available On Demand for 60 days.

 

  • Watch Astound TV Network:
    Lehigh Valley – Channel 4, or 1004 in HD
    Delaware Valley – Channel 8, or 608 in HD
    Washington, DC - Channel 8, or 678 in HD
    ATVN Valley Connection - Channel 96

    Purchase a DVD copy of an ATVN program.

    Advertise on ATVN.

  • UPCOMING EVENTS

    See the schedules of your favorite local sports: high school and Blue Mountain League baseball and 2022 Grandview Speedway Racing on Astound TV Network!

    Stay up to date with all of the happenings in our community, watch our Community Spotlight and Take 5 programs!

    Catch up on the awesome Sports Talk and Classic Video Showplace blogs, too.

  • Visit Astound.com

    Visit Astound.com to shop, select services or reach our 24/7 customer service.