High School Basketball 2021-2022 Schedule
Watch your favorite local teams all winter long on Astound TV Network!
Date | Teams | Replay Time |
Tues., 12/14 at 6:30 pm |
Catasauqua vs. Northern Lehigh (L) | Wed., 12/15 at 9:00 am |
Tues., 12/14 at 9:30 pm |
Easton vs. Dieruff | Wed. 12/15 at 10:30 am |
Fri., 12/17 at 7:00 pm |
Liberty vs. Northampton (L) | Sat., 12/18 at 9:00 am |
Tues., 12/21 at 7:00 pm |
Allen vs. Parkland (L) | Wed., 12/12 at 9:00 am |
Thur., 12/23 at 7:00 pm |
Nazareth vs. Freedom (L) | Fri., 12/24 at 9:00 am |
Fri., 1/7 at 7:00 pm |
Central Catholic vs. Parkland (L) | Sat., 1/8 at 10:00 am |
Fri., 1/7 at 9:30 pm |
Northampton vs. Emmaus | Sat., 1/8 at 11:30 am |
Thur., 1/13 at 7:00 pm |
Easton vs. Nazareth (L) | Fri., 1/14 at 9:00 am |
Thur., 1/13 at 9:30 pm |
Allen vs. Central Catholic | Fri., 1/14 at 10:30 am |
Fri., 1/14 at 7:00 pm |
Bangor vs. Southern Lehigh (L) | Wed., 1/19 at 9:00 am |
Tues., 1/18 at 7:00 pm |
Northampton vs. Nazareth (L) | Wed., 1/19 at 10:30 am |
Tues., 1/18 at 9:30 pm |
Whitehall vs. Freedom (L) | Wed., 1/19 at 10:30 am |
Tues., 1/25 at 7:00 pm |
Central Catholic vs. Parkland (L) | Wed., 1/26 at 9:00 am |
Tues., 1/25 at 9:30 pm |
Bethlehem Catholic vs. Freedom | Wed., 1/26 at 10:30 am |
Fri., 1/28 at 7:00 pm |
Allen vs. Parkland (L) | Sat., 1/29 at 10:00 am |
Fri., 1/28 at 9:30 pm |
Central Catholic vs. Northampton | Sat., 1/29 at 11:30 am |
Tues., 2/1 at 7:00 pm |
Bethlehem Catholic vs. Liberty | Tues., 2/1 at 9:30 pm |
Thur., 2/3 at 7:00 pm |
Parkland vs. Emmaus (L) | Fri., 2/4 at 7:00 pm |
Mon., 2/14 at 6:00 pm |
EPC Semifinal: Parkland vs. Central Catholic (L) |
Tues., 2/15 at 9:00 am |
Mon., 2/14 at 8:00 pm |
EPC Boys Semifinal: Nazareth vs. Pocono Mountain West (L) |
Tues., 2/15 at 10:30 am |
Tues., 2/15 at 6:00 pm |
Colonial League Boys Semifinal:
Wilson vs. Notre Dame (L)
|
Wed., 2/16 at 9:00 am |
Tues., 2/15 at 7:30 pm |
Colonial League Boys Semifinal: Palmerton vs. Southern Lehigh (L) |
Wed., 2/16 at 10:30 am |
Thur., 2/17 at 6:00 pm |
EPC Girls final: Bethlehem Catholic vs. Northampton (L) |
Fri., 2/18 at 9:00 am |
Thur., 2/17 at 8:00 pm |
EPC Boys Final: Nazareth vs. Parkland (L) |
Fri., 2/18 at 10:30 am |
Fri., 2/18 at 6:00 pm |
Colonial League Girls Final: Northwestern vs. Palmerton (L) |
Sat., 2/19 at 10:00 am |
Fri., 2/18 at 7:45 pm |
Colonial League Boys Final: Wilson vs. Southern Lehigh (L) |
Sat., 2/19 at 11:30 am |
Tues., 3/1 at 6:00 pm |
District XI 4A Boy’s Semifinal: Bethlehem Catholic vs. Central Catholic (L) | Wed., 3/2 at 9:00 am |
Tues., 3/1 at 7:30 pm |
District XI 5A Boy’s Semifinal:
|
Wed., 3/2 at 10:30 am |
Tues., 3/1 at 9:00 pm |
District XI 6A Girl’s Semifinal: Nazareth vs. Northampton |
Wed., 3/2 at 12:00 pm |
Tues., 3/1 at 10:30 pm |
District XI 6A Girl’s Semifinal: Parkland vs. Easton |
Wed., 3/2 at 1:30 pm |
Wed., 3/2 at 6:00 pm |
District XI 6A Boy’s Semifinal: Northampton vs. Pocono Mountain West (L) |
Thur., 3/3 at 9:00 am |
Wed., 3/2 at 7:30 pm |
District XI 6A Boy’s Semifinal: Nazareth vs. Parkland (L) |
Thur., 3/3 at 10:30 am |
Wed., 3/2 at 9:00 pm |
District XI 4A Girl’s Semifinal: Lehighton vs. Central Catholic |
Thur., 3/3 at 12:00 pm |
Wed., 3/2 at 10:30 pm |
District XI 5A Girl’s Semifinal: Blue Mountain vs. Bethlehem Catholic |
Thur., 3/3 at 1:30 pm |
Fri., 3/4 at 6:00 pm |
District XI 4A Boys consolation: North Schuylkill vs. Central Catholic (L) |
Sun., 3/6 at 9:00 am |
Fri., 3/4 at 7:30 pm |
District XI 4A Boys Final: Bethlehem Catholic vs. Wilson (L) |
Sun., 3/6 at 10:30 am |
Fri., 3/4 at 9:00 pm |
District XI 6A Girls consolation: Nazareth vs. Easton |
Sun., 3/6 at 12:00 pm |
Fri., 3/4 at 10:30 pm |
District XI 6A Girls Final: Parkland vs. Northampton |
Sun., 3/6 at 1:30 pm |
Sat., 3/5 at 12:00 pm |
District XI 6A Boys consolation Nazareth vs. Northampton (L) |
Mon., 3/7 at 5:00 pm |
Sat., 3/5 at 1:30 pm |
District XI 3A Boys Final Dock Mennonite vs. Executive Education Academy (L) |
Mon., 3/7 at 6:30 pm |
Sat., 3/5 at 3:30 pm |
District XI 5A Girls Final Bangor vs. Bethlehem Catholic (L) |
Mon., 3/7 at 8:00 pm |
Sat., 3/5 at 7:00 pm |
District XI 6A Boys Final Pocono Mountain West vs. Parkland (L) |
Mon., 3/7 at 9:30 pm |
Tues., 3/8 at 7:00 pm |
PIAA 4A Boys First Round
South Philadelphia vs. Bethlehem Catholic (L)
|
Wed., 3/9 at 9:00 am |
Wed., 3/9 at 7:00 pm |
PIAA 6A Boys first Round Pennwood vs. Parkland (L) |
Thur., 3/10 at 9:00 am |
Fri., 3/11 at 7:30 pm |
PIAA 4A Boys 2nd Round Lewisburg vs. Bethlehem Catholic (L) |
Sun., 3/13 at 9:00 am |
Fri., 3/11 at 10:00 pm |
PIAA 6A Girls 2nd Round Northampton vs. Plymouth Whitemarsh |
Sun., 3/13 at 10:30 am |
Sun., 3/13 at 3:00 pm |
PIAA 6A Boys 2nd Round Warwick vs. Northampton (L) |
Mon., 3/14 at 8:00 pm |
Sun., 3/13 at 4:30 pm |
PIAA 3A Girls 2nd Round Lansdale Catholic vs. Allentown Central Catholic (L) |
Mon., 3/14 at 9:30 pm |
Tues., 3/15 at 7:30 pm |
PIAA 4A Boys Quarterfinal Bethlehem Catholic vs. Neumann Goretti (L) |
Wed., 3/16 at 9:00 am |
Wed., 3/16 at 6:30 pm |
PIAA 6A Boys Quarterfinal Northampton vs. Fox Chapel (L) |
Thurs., 3/17 at 9:00 am |
(L) indicates Live game broadcast.
Additional 2022 coverage to be announced. Schedules are subject to change. Game scheduling is out of ATVN’s control. All parties try to maintain the existing schedule. |
||
All games will be available On Demand for 60 days. |